بهبود معیشت تنها مطالبه قرارداد موقت ها

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ | ۱۰:۲۹ ق.ظ
بهبود معیشت تنها مطالبه قرارداد موقت ها تعدادشان سی و چهار هزار نفر است . همان کسانی که در ساختار منابع انسانی وزارت نفت به آنها کارکنان قرارداد موقت گفته می شود

تعدادشان سی و چهار هزار نفر است . همان کسانی که در ساختار منابع انسانی وزارت نفت به آنها کارکنان قرارداد موقت گفته می شود.در دوران احمدی نژاد، طی مصوبه ای در هیات دولت نوع همکاری آنها از حالت شرکتی به حالت قرارداد مسقیم و موقت با شرکت نفت تغییر وضعیت یافت. بر اساس آن مصوبه ابتدا قرار بود که این افراد بر اساس مدرک تحصیلی، سابقه کاری، تخصص شغلی و در صورت نیاز واحد های اداری وعملیاتی بکار گرفته شوند اما بی هیچ دلیل مشخصی همه کارکنان شرکتی همکار با وزارت نفت ناگهان به حالت قرارداد مستقیم و موقت با شرکت ملی نفت تغییر وضعیت داده شدند.

🔹حالا شرایط استخدامی و معیشت این کارکنان مثل بسیاری از مشکلات به ارث گذاشته شده، گریبان گیر مدیران صنعت نفت شده است. مسئله ای که به گفته وزیر نفت به دلیل پیچیدگی های خاص آن نیازمند بررسی های کارشناسی بسیار است.

🔴 اکثر قرارداد موقت ها آموزش دیده هستند

🔹یک کارشناس حوزه منابع انسانی در مورد شرایط شغلی این کارکنان صنعت نفت گفت:«موضوع تغییر وضعیت همکاری کارکنان قراداد موقت به دلیل مقررات خاص استخدام رسمی در کشور عملا منتفی به نظر می رسد. ضمن اینکه تبدیل وضعیت قرارداد این همکاران به دلیل بالا بودن سنوات خدمت بسیاری آنها و عدم رضایت سازمان تامین اجتماعی به واریز سنوات خدمتی آنها اصولا به نفع این همکاران نیست .

🔹آنچه امروز بیش از موضوع تبدیل وضعیت قرارداد اهمیت دارد، بهبود وضعیت معیشت این کارکنان است که با انجام اصلاحاتی نظیر در نظر گرفتن فوق العاده های شغلی، قرارگرفتن در جایگاه سازمانی و دریافت حقوق و مزایا مطابق با روال های وزارت نفت، پرداخت های عیدی و سنوات برابر با قانون کار، امکان پذیر است.»

🔹وی در ادامه گفت:« با لحاظ کردن این نکته که نیروهای قراردادی از حداقل شش و حداکثر پانزده سال سابقه کار در صنعت نفت برخودار هستند و همچنین بیشتر آنها برای قرارگرفتن در مشاغل و پست های عملیاتی و فنی، دوره های آموزشی را گذارنده و هم اکنون از تجربه کافی برخوردار هستند، می توان گفت که نیروی های قرارداد موقت جایگزین مناسبی برای نیروهای بازنشسته در سطح صنعت نفت هستند.»

🔴 کارکنان قرارداد موقت نیروهای عملیاتی هستند

🔹اکبر زاده دبیر انجمن صنفی کارکنان قرارداد موقت گفت: «کارکنان قرارداد موقت بر اساس قانون کار به طور مستقیم با شرکت ملی نفت و یا شرکت های تابعه در حال همکاری هستند. متاسفانه شرایط به گونه ای است که این کارکنان از حداقل امکانات رفاهی در منابع انسانی صنعت نفت محروم هستند. متاسفانه علی رغم آنکه شرایط کارکنان قرارداد موقت در سایر وزارتخانه و سازمان های دولتی تقریبا تغییر کرده و به قرارداد مدت معین تغییر وضعیت یافته اند در صنعت نفت هنوزاین اتفاق نیافتاده است.»

🔹او در ادامه درباره شرایط کاری این کارکنان گفت: «همکاران قرارداد موقت علی رغم انجام مسئولیت های فنی و عملیاتی هنوز از مزایای شغلی وحتی پست سازمانی برخوردار نیستند. به طور مثال دو تن از همکاران رگ سفید جان خود را در حادثه از دست دادند و متاسفانه پس از آن حادثه تازه رسمی شدند. اکثر نیروهای قرارداد موقت در مناطق عملیاتی و مشاغل فنی، سرچاه ها، پای دکل ها ویا در پالایشگاه ها مشغول به کار هستند. لذا با توجه به سابقه کاری، تخصص شغلی و یا حتی مدرک تحصیلی نمی توان آنها را نیروهای بی کیفیت دانست. در حقیقت باید گفت که در زمان تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی به قرارداد موقت، موضوع رشته و نوع مدرک تحصیلات( فوق دیپلم به بالا) و تطابق تخصص شغلی با پست های سازمانی تا حدود زیادی مورد توجه قرار گرفت. البته بعدها اعلام شد که کارکنان فاقد شرایط ولی با سابقه خدمت ده ساله نیز به قرارداد موقت تبدیل وضعیت پیدا کنند. که تعداد آنها نسبت به واجدین شرایط بالا نبود»

🔹اکبرزاده در مورد مطالبه کارکنان قرارداد موقت گفت:«امروز درخواست کارکنان قرارداد موقت حتی تبدیل وضعیت استخدامی نیست. بلکه بهبود شرایط معیشتی است. در حال حاضر کارکنان قرارداد موقت علی رغم خدمت در سخت ترین شرایط در مناطق عملیاتی بین یک و نیم تا سه میلیون تومان حقوق دریافت می کنند. این درحالی است که همکاران رسمی هم عرض درهمان شرایط بعضا تا سه یا چهار برابر آنها حقوق و مزایا دریافت می کنند.»
او در ادامه گفت:«نیروهای ما در بدترین شرایط در حال خدمت به صنعت نفت هستند بدون آنکه هیچ یک از مزایای کارکنان رسمی صنعت نفت شامل آنها شود. نکته تلخ آنکه شب عید به ما می گویند که شما کارمند هستید ولی در سایر مواقع سال به عنوان کارگر با ما رفتار می شود. یعنی عیدی کارکنان قرارداد موقت مطابق با قانون کار محاسبه نمی شود.»/ منبع:#از_نفت_چه_خبر؟

  1. علی   دی ۷, ۱۳۹۶  

    سلام
    چرا حرفی از پرسنل زحمتکش پیمانکاری نمیزنید.اونا هستن که بیشتر بار وزارت نفت روی دوششون هست و البته با حقوق بسیار کمتر از پرسنل قراردادی.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
اینستاگرام نفت آنلاین
نفت آنلاین
اینستاگرام نفت آنلاین
نفت آنلاین
نفت آنلاین
نفت آنلاین
محل كد آمار