کد خبر : 2703
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹

بهبود معیشت تنها مطالبه قرارداد موقت ها

بهبود معیشت تنها مطالبه قرارداد موقت ها

تعدادشان سی و چهار هزار نفر است . همان کسانی که در ساختار منابع انسانی وزارت نفت به آنها کارکنان قرارداد موقت گفته می شود

تعدادشان سی و چهار هزار نفر است . همان کسانی که در ساختار منابع انسانی وزارت نفت به آنها کارکنان قرارداد موقت گفته می شود.در دوران احمدی نژاد، طی مصوبه ای در هیات دولت نوع همکاری آنها از حالت شرکتی به حالت قرارداد مسقیم و موقت با شرکت نفت تغییر وضعیت یافت. بر اساس آن مصوبه ابتدا قرار بود که این افراد بر اساس مدرک تحصیلی، سابقه کاری، تخصص شغلی و در صورت نیاز واحد های اداری وعملیاتی بکار گرفته شوند اما بی هیچ دلیل مشخصی همه کارکنان شرکتی همکار با وزارت نفت ناگهان به حالت قرارداد مستقیم و موقت با شرکت ملی نفت تغییر وضعیت داده شدند.

?حالا شرایط استخدامی و معیشت این کارکنان مثل بسیاری از مشکلات به ارث گذاشته شده، گریبان گیر مدیران صنعت نفت شده است. مسئله ای که به گفته وزیر نفت به دلیل پیچیدگی های خاص آن نیازمند بررسی های کارشناسی بسیار است.

? اکثر قرارداد موقت ها آموزش دیده هستند

?یک کارشناس حوزه منابع انسانی در مورد شرایط شغلی این کارکنان صنعت نفت گفت:«موضوع تغییر وضعیت همکاری کارکنان قراداد موقت به دلیل مقررات خاص استخدام رسمی در کشور عملا منتفی به نظر می رسد. ضمن اینکه تبدیل وضعیت قرارداد این همکاران به دلیل بالا بودن سنوات خدمت بسیاری آنها و عدم رضایت سازمان تامین اجتماعی به واریز سنوات خدمتی آنها اصولا به نفع این همکاران نیست .

?آنچه امروز بیش از موضوع تبدیل وضعیت قرارداد اهمیت دارد، بهبود وضعیت معیشت این کارکنان است که با انجام اصلاحاتی نظیر در نظر گرفتن فوق العاده های شغلی، قرارگرفتن در جایگاه سازمانی و دریافت حقوق و مزایا مطابق با روال های وزارت نفت، پرداخت های عیدی و سنوات برابر با قانون کار، امکان پذیر است.»

?وی در ادامه گفت:« با لحاظ کردن این نکته که نیروهای قراردادی از حداقل شش و حداکثر پانزده سال سابقه کار در صنعت نفت برخودار هستند و همچنین بیشتر آنها برای قرارگرفتن در مشاغل و پست های عملیاتی و فنی، دوره های آموزشی را گذارنده و هم اکنون از تجربه کافی برخوردار هستند، می توان گفت که نیروی های قرارداد موقت جایگزین مناسبی برای نیروهای بازنشسته در سطح صنعت نفت هستند.»

? کارکنان قرارداد موقت نیروهای عملیاتی هستند

?اکبر زاده دبیر انجمن صنفی کارکنان قرارداد موقت گفت: «کارکنان قرارداد موقت بر اساس قانون کار به طور مستقیم با شرکت ملی نفت و یا شرکت های تابعه در حال همکاری هستند. متاسفانه شرایط به گونه ای است که این کارکنان از حداقل امکانات رفاهی در منابع انسانی صنعت نفت محروم هستند. متاسفانه علی رغم آنکه شرایط کارکنان قرارداد موقت در سایر وزارتخانه و سازمان های دولتی تقریبا تغییر کرده و به قرارداد مدت معین تغییر وضعیت یافته اند در صنعت نفت هنوزاین اتفاق نیافتاده است.»

?او در ادامه درباره شرایط کاری این کارکنان گفت: «همکاران قرارداد موقت علی رغم انجام مسئولیت های فنی و عملیاتی هنوز از مزایای شغلی وحتی پست سازمانی برخوردار نیستند. به طور مثال دو تن از همکاران رگ سفید جان خود را در حادثه از دست دادند و متاسفانه پس از آن حادثه تازه رسمی شدند. اکثر نیروهای قرارداد موقت در مناطق عملیاتی و مشاغل فنی، سرچاه ها، پای دکل ها ویا در پالایشگاه ها مشغول به کار هستند. لذا با توجه به سابقه کاری، تخصص شغلی و یا حتی مدرک تحصیلی نمی توان آنها را نیروهای بی کیفیت دانست. در حقیقت باید گفت که در زمان تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی به قرارداد موقت، موضوع رشته و نوع مدرک تحصیلات( فوق دیپلم به بالا) و تطابق تخصص شغلی با پست های سازمانی تا حدود زیادی مورد توجه قرار گرفت. البته بعدها اعلام شد که کارکنان فاقد شرایط ولی با سابقه خدمت ده ساله نیز به قرارداد موقت تبدیل وضعیت پیدا کنند. که تعداد آنها نسبت به واجدین شرایط بالا نبود»

?اکبرزاده در مورد مطالبه کارکنان قرارداد موقت گفت:«امروز درخواست کارکنان قرارداد موقت حتی تبدیل وضعیت استخدامی نیست. بلکه بهبود شرایط معیشتی است. در حال حاضر کارکنان قرارداد موقت علی رغم خدمت در سخت ترین شرایط در مناطق عملیاتی بین یک و نیم تا سه میلیون تومان حقوق دریافت می کنند. این درحالی است که همکاران رسمی هم عرض درهمان شرایط بعضا تا سه یا چهار برابر آنها حقوق و مزایا دریافت می کنند.»
او در ادامه گفت:«نیروهای ما در بدترین شرایط در حال خدمت به صنعت نفت هستند بدون آنکه هیچ یک از مزایای کارکنان رسمی صنعت نفت شامل آنها شود. نکته تلخ آنکه شب عید به ما می گویند که شما کارمند هستید ولی در سایر مواقع سال به عنوان کارگر با ما رفتار می شود. یعنی عیدی کارکنان قرارداد موقت مطابق با قانون کار محاسبه نمی شود.»/ منبع:#از_نفت_چه_خبر؟

خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 7 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۷
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

علی پنج شنبه , ۷ دی ۱۳۹۶ - ۵:۴۸

سلام
چرا حرفی از پرسنل زحمتکش پیمانکاری نمیزنید.اونا هستن که بیشتر بار وزارت نفت روی دوششون هست و البته با حقوق بسیار کمتر از پرسنل قراردادی.

کسری سه شنبه , ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹

شما را به خدا پیگیر تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی دانشگاه گیلان باشید.اگر امکان تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی وجود ندارد لااقل قراردادهایمان را طولانی مدت کنید تا هر مسئولی سلیقه ای با کارکنان برخورد نکند .ارکنان قراردادی این دانشگاه عمر و جوانیشان را بیش از ده سال در این دستگاه گذاشته اند را به ورطه نابودی و سکته مغزی و ام ام و هزار نوع بیماری روحی از ترس دچار تنش های روحی نشوند چرا باید دل یک نیروی قراردادی ابتدای هر سال بلرزد. که مدیر یا معاون مربوطه قراردادش را باطل میکنند. شما را به خدا قسم با نانمان بازی نکنند امکان تبدیل وضعیت میسر نیست قراردادهای کارکنان قراردادی شاغل در ادارات دولتی را پنج ساله یا ده ساله کنید هر کدام از نیروهای قراردادی دانشگاهی حداقل هفت یا هشت سال سابقه شرکتی بودن در دانشگاه دارند که در سال 86 با مصوبه هیات دولت تبدیل به قراردادی شده اند و قرارداد مستقیم با دستگاه هم بیش از ده سال دارند در این سالهایی که عمر و جوانیمان صرف دستگاه شد تا نان حلالی به دست آوریم و بی منت بخوریم حالا باید از ترس فشارهای وارده از سوی مسئولین کارگزینی تن و بدنمان بلرزد. شما را به خدا قراردادهای نیروهای بالای ده سال سابقه را پنج ساله یا ده ساله کنید تا ما نیروهای تحصیلکرده دانشگاهی برای زندگیمان برنامه ریزی با خیال راحت و آسوده داشته باشیم. با راندمان بالای کار اداری باز هم تهدید و ارعاب برایمان ایجاد میکنند. لطفا برای اینکه قراردادهای کارکنان ادارات دولتی مدتش طولانی تر شود. اقدام کنید تا عمری نیروهای قراردادی ادارات دعاگوی شما شوند. شما را به خدا امنیت شغلی را به کارکنان قراردادی برگردانید. دغدغه آینده مبهمشان را بعد از اتمام قرارداد نداشته باشند. امنیت شغلی مهم ترین نیازیک نیروی کار است.

امیر علی چهارشنبه , ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۱۱

سلام در این طرح خیلی حق ها پایمال شده یکی ده تا پانزده سال سابقه داشت چون پارتی نداشت کارش انجام نشد یکی هم با یک روز کار هم بهترین شغل را گرفت هم قرارداد مستقیم شد درصورتیکه کار قرار داد مستقیم و ارکان ثالث یکی است مثلاً در یک اداره دونفر کارگر یک کار انجام می دهند اما چون یکی قرارداد مستقیم شده هم پاداش می‌گیرند هم کمک معیشتی ولی کارگری که قراردادی نشده و ارکان ثالث است هیچکدام را نمی گیرد که باعث دلسردی کارگران ارکان ثالث شده حقوق ها که یک اندازه است نوع فعالیت هم یکی است چرا یکی باید مزایا بگیرد یکی نه،چرا یکی از رستوران شرکت استخر باشگاه ورزشی حق استفاده داشته باشد ارکان ثالث نه چرا وزیر محترم مسئولین نفت فکری بحال این تبعیض نمی کنند البته که با وجود حقوق پایین کارگران حق را دارند به قراردادی ها میدهند چون حقشان است چرا حق ارکان ثالث ها را نمی دهند در کشور اسلامی تبعیض گناه بزرگی است یا نباید این طرح را متوقف می کردند یا تبعیض قائل نشوند خدا را خوش نمی آید در جزیره خارگ واقعا کار کردن سخت است لطفاً بداد ارکان ثالث هم برسید ممنونم

نیروهای قرادادی موقت نفت سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶

با سلام ازنیروهای قرادادموقت بسه دیگه انقدردروغ نگید۶سال که قراردادی شدیم داریدمارومیپیچونید

روح الله پیرامون سه شنبه , ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸

با سلام چرا این افزایش حقوق به نیروهای قراردادی هیات امنایی دانشگاه نفت تعلق نگرفته است. ۶ سال پیش ما را از ۲ پایه حقوق عیدی محروم کردند و گفتند چون قرار دادی هستین یک پایه حقوق عیدی تعلق میگیرد. و حالا این افزایش حقوق به نیروهای قرارداد موقت داده شد و باز ما را از این حق محروم کردند. تاکی ظلم پس اگر این افزایش حقوق به ما داده نمیشود عیدی ما رو بدین. عیدی که حق ماه بود و ۶ سال است از ما گرفته شد. وتا امروز چه پاداش چه سنوات به نیروهای قرارداد موقت داده میشد به هیات امنایی ها هم داده میشد به امید روزی که عدالت بین همه برقرار شود. یاعلی

روح الله پیرامون سه شنبه , ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰

با سلام چرا این افزایش حقوق به نیروهای قراردادی هیات امنایی دانشگاه نفت تعلق نگرفته است.

روح الله پیرامون سه شنبه , ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳

ما نیروهای هیات امنایی دانشگاه نفت نسبت به این موضوع اعتراض داریم .از یه طرف میگین شما قراردادی هستین یک پایه حقوق عیدی به شما تعلق میگیره.پس اگه قراردادی هستیم چرا این افزایش حقوق به ما داده نشده این حق طبیعی ماست

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه نفت آنلاین